وسایل آزمایشگاهی و کمک آموزشی دبستان

وسایل آزمایشگاهی و کمک آموزشی دبستان

آزمایشگاه یکی از محیط‌های اصلی در مدارس و دانشگاه‌هاست. این محیط جهت فعالیت‌های گروهی و انجام کارهای عملی طراحی می‌شود. هر آزمایشگاه متناسب با مقطع تحصیلی، باید به لوازم و ابزارهای خاصی مجهز شود. در این مقاله قصد داریم تا مشخصات و ویژگی‌های یک آزمایشگاه مجهز و مناسب برای مقطع دبستان را مورد بررسی قرار دهیم. این محیط به دلیل تاثیر زیادی که در یادگیری مباحث آزمایشگاهی و علوم دارد، باید از امکانات و لوازم موردنیاز برخوردار باشد.

دروس مرتبط با آزمایشگاه

امروزه دروس بسیاری در مقاطع دبستان تا پیش دانشگاهی نیاز به دانش عمومی دارد. دروسی همچون علوم تجربی، شیمی، فیزیک و زیست شناسی. درس آزمایشگاهی مقطع دبستان تا پایه ششم، علوم تجربی است که همانطور که از نامش مشخص است نیاز به تجربی بودن دارد. برای این که این درس برای دانش آموز به خوبی ملموس باشد، باید امکان مشاهده و یادگیری از نزدیک فراهم گردد. این مهم در صورتی عملی است که لوازم موردنیاز آزمایش با نظارت مربی در اختیار بچه‌ها قرار گیرد. تجربه کردن چیزهای جدید به درک مطالب بیشتر کمک کرده و باعث ماندگاری بالا در ذهن دانش‌آموز می‌شود.

آزمایشگاه مدرسه

تجهیزات موردنیاز آزمایشگاه ابتدایی

همانطور که گفتیم، هر آزمایشگاه بسته به مقطع و رشته تحصیلی، نیاز به تجهیزات خاص خود دارد. اما بسیاری از لوازم در تمام آزمایشگاه‌ها مشترک بوده و کاربری یکسانی دارند. در اینجا قصد داریم تا تعدادی از لوازم موردنیاز و ابتدایی در هر آزمایشگاهی را شرح دهیم.

 • قیف آزمایش

قیف‌های آزمایشگاهی از جنش شیشه یا پلاستیک هستند و برای ریخت مایع از یک ظرف به ظرف دیگر به کار می‌روند. البته این نوع قیف‌ها به چنددسته معمولی، جداکننده، قطره چکان، بوخنر و.. تقسیم می‌شوند که در آزمایشگاه‌های ابتدایی از نوع معمولی آن بیشتر استفاده می‌شود.

 • بشر

بشر یا همان لیوان آزمایشگاه، در دو نوع پلاستیکی و شیشه‌ای تولید می‌شود. این محصول ابعاد متنوعی از کوچک، متوسط و بزرگ دارد. بشرها بیشتر برای حرارت دادن مواد، نگه‌داری ماده و یا مخلوط کردن مایعات به کار می‌روند. بر روی بدنه آن‌ها خطوط درجه بندی قرار دارد که بدست آوردن حجم بر اساس همین خطوط انجام می شود. لبه ی کوچکی بر روی دهانه بشر قرار دارد تا عمل ریختن مواد راحت‌تر صورت بگیرد.  جنس این وسیله باید طوری باشد که دربرابر حرارت مقاوم بوده و دچار آسیب و شکستگی نشود.

 • ارلن

ارلن ظرف دیگر آزمایشگاهی است که ظاهر مخروطی شکل داشته و با بشر متفاوت است. این وسیله نیز برای مخلوط نمودن مایعات و یا حرارت دادن آن‌ها استفاده می‌شود.

 • پایه و میله

پایه و میله یکی از لوازم و تجهیزات مهم در هر آزمایشگاهی است. توسط این محصول می‌توانید با گیره‌های مخصوص، ارلن، بورت و .. را در ارتفاع نگه دارید. هر گیره برای نگهداری ابزار خاصی می‌باشد. با استفاده از گیره و اتصال به میله، می‌توانید ابزار را در هر ارتفاعی که بخواهید نگه دارید.

 • چراغ (الکی – گازی)

چراغ‌ها همانطور که مشخص است برای گرم کردن مواد به کار می‌روند. این نوع چراغ‎‌ها در دو مدل الکلی و بونزن تولید می‌شوند. البته امروزه یونیت‌ها جایگزین این وسایل شده و کاربری آن‌ها به نسبت زمان قدیم، کمتر شده است.

 • همزن آزمایشگاهی

همزن ابزاری است که برای همزدن محلول‌ها و مایعات به کار می‌رود. این وسیله شکلی میله‌ای داشته و جنس شیشه‌ای، پلاستیکی و یا پلیمری دارد.

 • قطره چکان

کاربرد این وسیله برای برداشتن مقدار مشخصی از مایعات است. زمانی که نیاز باشد تا مقدار کم و مشخصی از یک محلول یا مایع برداشته شود، از قطره چکان استفاده کنید. همچنین زمانی که نیاز به برداشتن مواد شیمیایی خطرناک بود، این محصول برایتان کارآمد خواهد بود.

 • ظروف پتری

ظرف پتری یا پتری دیش از دیگر تجهیزات ابتدایی در هر آزمایشگاهی است. این ظروف از شیشه یا پلاستیک ساخته می شوند و  برای کشت سلول یا خزه‌های ریز مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا سلول تنها با قرار گرفتن در یک محیط مناسب و مواد غذایی کافی رشد می کنند. این ظروف محفظه ای مناسب برای رشد سلول ها است. این وسیله درب دار، از نفوذ آلودگی به داخل محیط رشد جلوگیری می کند. نوع شیشه ای این محصولات بعد از استریل کردن مجددا قابل استفاده هستند. این محصول در سایزهای مختلف (کوچک و بزرگ) قابل سفارش است. این وسیله بیشتر در آزمایشگاه‌های پزشکی، میکروبیولوژی، زیست شناسی سلولی و گیاه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از کاربردهای این ظرف، قرار دادن حشرات داخل آن و مطالعه بر روی رفتار و مراحل زندگی آنها است.

آمفی تئاتر

ویژگی های یک آمفی تئاتر خوب

آمفی تئاتر یا همان تماشاخانه، مکانی سرپوشیده و یا باز است که در آن به اجرای نمایش می پردازند. در این مکان جشنواره هایی همچون موسیقی، نمایش و هنر، کنسرت، سخنرانی، سمینارها و همایش ها برپا می شود.

قدمت این نوع سالن ها به زمان های خیلی دور برمی گردد. در زمان روم باستان، این نمایش خانه ها برای اجرای نمایش و تردستی، سخنرانی ها و مراسمات پادشاهان ساخته می شده اند. اولین آمفی تئاتر با قدمت طولانی، در شهر پمپئی می باشد که قدمتش به سال ۷۵ میلادی قبل از مسیح باز می گردد. در کشورمان ایران، تماشاخانه های معروف و مجهزی همچون تماشاخانه سنگلج، تئاتر شهر و ایرانشهر وجود دارد. اما این سالن ها باید از تجهیزات و ویژگی های خوبی برای اجرای یک نمایش ایده آل برخوردار باشند.

سالن های نمایش و آمفی تئاتر، در ابتدا به صورت روباز و در فضای آزاد ساخته می شده اند. اما با گذشت زمان و امروزه، آمفی تئاترها به طور مسقف ساخته شده و فضای سرپوشیده ای دارند.

ورودی سالن

براساس اندازه و فضای هر سالن، باید ورودی مناسبی جهت رفت و آمد حضار در نظر گرفته شود. ورودی ها باید به گونه ای باشند تا تجمع صورت نگرفته و عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.

سالن انتظار

بعد از ورودی، افراد داخل سالن انتظار خواهند شد. این قسمت نیز باید دارای فضای کافی برای انتظار و نشستن حضار باشد. استفاده از صندلی های انتظار نکته ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. در این سالن امکاناتی چون کافه و سرویس بهداشتی وجود دارد.

معماری آمفی تئاتر

این سالن ها معمولا به شکل خاص و متمایزی نسبت به سالن های دیگر ساخته می شوند. نمای بیرون و معماری کل بنا، تزئینات به کار رفته و سالن داخلی باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشند.

سقف و تزئینات

سقف سالن های آمفی تئاتر معمولا از گچ و یا سقف کاذب پوشیده شده و از تزئینات و کنده کاری های خاصی برخوردارند. سقف این سالن ها قابلیت اجرای نورپردازی و چاپ تصاویر دلخواه را دارند. از دیگر ویژگی های سقف آمفی تئاتر می توان به انعکاس صدا در سالن اشاره کرد که برای همایش ها و سخنرانی ها حائز اهمیت می باشد.

معماری داخلی سالن

معماری سالن ها در هر کشوری به طور متمایزی صورت می گیرد. اما در بیشتر کشورها هنوز از معماری های قدیم روم در ساخت سالن استفاده می شود. در این معماری، تمام صحنه و دیوارها تحت شعاع قرار می گیرند. شکل سالن ها بر اساس نوع ظرفیت، می تواند هندسی و آکوستیک باشد.

صندلی آمفی تئاتر

صندلی یکی از دکوراسیون های داخلی و بسیار مهم در سالن آمفی تئاتر می باشد. صندلی های تماشاخانه باید از حالت آرگونومی بدن و انحنا در کف و پشتی برخوردار باشند تا افراد حضار در سالن، با نشستن طولانی مدت، احساس خستگی و آزردگی نکنند.

ابعاد صندلی ، جنس بدنه و رنگ از مباحث دیگری است که باید در انتخاب صندلی به آن دقت شود. رنگ صندلی، بهتر است با محیط سالن هماهنگی داشته باشد تا ترکیب و هارمونی زیبایی ایجاد کند.  ابعاد صندلی و ارتفاع آن از سطح زمین باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا افراد دچار مشکل نشوند.

بسیاری از آمفی تئاترها، در دو طبقه (همکف و بالکن) ساخته می شوند. چیدمان صندلی ها باید به گونه ای باشد تا تمام حضار به صحنه اجرا (سن) اشراف داشته باشند. ترتیب و هماهنگی در چینش صندلی ها باید با دقت انجام شود تا مخاطبان بدون نیاز به حرکت سر، سالن را ببینند.

صندلی آمفی تئاتر

صحنه نمایش

در زمان های قدیم و زمان روم باستان، صحنه نمایش در میان سالن قرار داشته و مردم دورتادور آن به طور دایره وار می نشستند. اما با گذشت زمان و امروزه، سِن در قسمت جلویی سالن و در برابر دید تمام حضار قرار می گیرد.

اندازه صحنه با اندازه سالن مرتبط بوده و هرچه فضای سالن بزرگتر باشد، باید صحنه نمایش نیز بزرگتر ساخته شود. همچنین برای اجرای نمایش های تئاتر، باید صحنه فضای کافی دکور و تجهیزات را داشته باشد.

نور و صدا

یکی دیگر از موارد مهم و اجرایی، نورپردازی و صدا برداری است. در هر سالنی از جمله سالن های آمفی تئاتر، باید صدا در تمام نقاط به طور یکسانی شنیده شود. صدا باید با وضوح بالا و باکیفیت به گوش مخاطبان برسد.

معمولا در تمامی سالن های آمفی تئاتر، یک اتاق روبروی صحنه جهت صدابرداری و نورپردازی وجود دارد.

اتاق گریم و کارگردانی: این دو اتاق باید در نزدیکی سن قرار گیرد تا بازیگران و کارگردان به طور مستقیم بر صحنه اجحاف داشته باشند. اتاق گریم و کارگردان معمولا به فضایی در حدود ۹ متر مربع نیاز دارند.

آمفی تئاتر مدارس

سبک و معماری سالن در این مورد باید متناسب با مقطع دانش آموز اجرا شود. دیوار و کف پوش با رنگ های مناسب، محیطی هیجان انگیز برای دانش آموز فراهم خواهد کرد.

تکنیک های بهتر در یادگیری آنلاین

تکنیک های بهتر در یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین (آموزش مجازی) به آموزش و یادگیری از طریق اینترنت و سیستم الکترونیکی گفته می شود.

پیشتر تمام آموزش ها به صورت سنتی انجام می گرفته است؛ اما چند سالی است که در دنیا و کشورمان ایران، بسیاری از مراکز به سمت آموزش های مجازی از طریق وبینار روی آورده اند. در این نوع آموزش امکان چت و پرسش و پاسخ با مدرس امکان پذیر است. در واقع این نوع آموزش یکطرفه نبوده و افراد می توانند در آن بحث و گفتگو داشته باشند. دانشگاه مجازی در دانشگاه های پیام نور نوعی از آموزش آنلاین و الکترونیک می باشد.

امسال با شیوع ویروس کرونا، تمام مدارس به سمت آموزش آنلاین رفته اند. اما برای بازدهی بیشتر در این نوع آموزش باید به نکاتی توجه کرد. در این مقاله به ارائه راهکارهایی برای پیشرفت و بازدهی بالا پرداخته ایم.

همانطور که می دانید برای اتصال به دنیای مجازی، نیاز به بستر اینترنت و دستگاهی مانند لپ تاپ یا موبایل است. طبیعی است هرچه از اینترنت با سرعت بالا و دستگاهی به روز استفاده کنیم، اطلاعات را بهتر و با تمرکز بیشتر دریافت می کنیم. اما این آموزش دارای مزایا و معایبی نسبت به سیستم سنتی است.

این سیستم مزایایی نسبت به سیستم سنتی مانند حضور در هر مکان و بدون محدودیت، هزینه پایین تر و مواردی دیگر دارد.

آموزش جذاب، بدون محدودیت

برای بسیاری از افراد ورود به دنیای اینترنت و مجازی تا نشستن سر کلاس درس، قابل قبول تر است. نشستن طولانی مدت بر روی صندلی برای بسیاری آزاردهنده است. اما آموزش مجازی این مشکل را نداشته و افراد می توانند در هر شرایطی از این محیط استفاده کنند.

علاوه بر این، ممکن است بعضی افراد امکان حضور در کلاس های حضوری را نداشته باشند. و یا ساعت آموزش، تداخل با ساعت کاری و مواردی دیگر دارد. در این زمان نیز استفاده از آموزش مجازی برای این افراد ایده آل تر خواهد بود.

c700x420

هزینه به صرفه

همانطور که می دانید در دوره های حضوری (سنتی) نیاز به تهیه کتاب و لوازم کمک آموزشی زیادی می باشد. اما در آموزش مجازی نیازی به تهیه کتاب نبوده و دوره آموزشی به صورت فایل های الکترونیک مانند PDF دراختیار افراد قرار می گیرد. همچنین حضور در کلاس از محل کار یا خانه، هزینه رفت و آمد و هزینه های جانبی دیگر را کاهش خواهد داد.

یادگیری بهتر

این مورد بستگی به علاقه ی افراد به آموزش آنلاین یا حضوری دارد. عده ای سیستم سنتی و حضور در کلاس را به آموزش مجازی ترجیح دهید. بدیهی است حضور در کلاس سبب تمرکز بیشتر و یادگیری بهتر خواهد شد. اما بسیاری از افراد معتقدند در آموزش مجازی از شلوغی کلاس برخوردار نیست و همین سبب تمرکز و یادگیری بهتر مطالب برایشان خواهد شد.

مرور بر دروس آموزشی

از مزایای دیگر در آموزش آنلاین، امکان ضبط و یا مرور جزوات به طور آنلاین است. در سیستم سنتی، مدرسان تنها یک بار به آموزش مطالب میپردازند اما در آموزش مجازی افراد می توانند به دفعات مورد نیاز مباحث را دوره کنند.

اما بهترین راه برای تمرکز در کلاس های آنلاین؛ حتی الامکان در محیط های ساکت به آموزش بنشینید. سر و صدا و شلوغی باعث عدم تمرکز و متوجه نشدن حرفهای مدرس خواهد شد.

بهتر است از گوشی های هدست و یا هندزفری استفاده کنید تا علاوه بر درک بهتر، مزاحمتی برای سایر افراد ایجاد نکنید.

نوشتن و نت برداری را فراموش کنید و تنها به حرفهای مدرس گوش دهید. بسیاری از مدرسان بعد از اتمام جلسه ، فایل متنی همان روز را در اختیارتان قرار خواهند داد. از این رو نیازی به نوشتن مطالب نخواهد بود.

تغذیه مناسب دانش آموز

تاثیر تغذیه مناسب و نامناسب دانش آموز

تغذیه مناسب یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود. زمانی که کودک پا به مدرسه میگذارد، یادگیری و رشد او آغاز می شود. بچه ها نیاز به تغذیه متنوعی در طول روز دارند و باید بر اساس فعالیت فیزیکی شان غذای مناسب و مقوی برایشان فراهم شود. در روزهایی که زنگ ورزش در برنامه دانش آموز است، باید تغذیه ای سالم و پر انرژی برایشان مهیا شود. حداقل وعده غذایی که دانش آموز در یک روز تحصیلی نیاز دارد، یک وعده کامل و سالم است.

اهمیت صبحانه برای دانش آموز

حتما زیاد شنیده اید که صبحانه نقش مهمی در یادگیری و تمرکز دانش آموز دارد. خوردن صبحانه کافی باعث می شود تا انرژی لازم برای شروع یک روز تحصیلی فراهم شود. همچین تمرکز کافی برای حضور در کلاس برای کودکان فراهم می شود. بهتر است در وعده از صبحانه از لبنیات سالم مانند پنیر به همراه گردو استفاده شود.

دانش آموزانی که کلاس های فوق العاده و طولانی دارند، می توانند وعده ناهار خود را در مدسه صرف کنند. بسیاری از مدارس دارای بوفه و سالن های غذاخوری هستند. ولی توصیه ما این است که تمام وعده های غذایی از خانه برای فرزندان تهیه شود. زیرا اطمینان خاطر از سلامت و تازه بودن مواد بیشتر خواهد بود. البته چند سالی است که کارشناسان بهداشت بر بوفه و خوراکی که به دانش آموزان عرضه می شود، نظارت دارند.

اگر برای والدین مقدور بود خوردن ماهی در طول هفته را جزو برنامه غذایی ثابت خود قرار دهند. زیرا گوشت ماهی از پروتئین کافی برای بدن برخوردار است. همچنین ماهی سرشار از امگا ۳ است که در روند بهتر کار کردن مغز و قلب تاثیری زیادی دارد.

تاثیر میوه در تغذیه روزانه

همراه داشتن میوه در طول روز، یک میان وعده سالم و پرانرژی برای دانش آموزان فراهم می کند. میوه هایی همچون سیب، موز و پرتقال باعث شادابی و نشاط دانش آموز می شود. بهتر است میوه ها در زنگ اول استفاده شوند چون ممکن است گرما باعث آسیب به آن ها شود.

برای سهولت خوردن میوه، والدین می توانند از شب قبل یا صبح موقع خروج فرزند، میوه ها را پوست کنده و به صورت تکه تکه داخل کیسه های زیپ دار قرار دهند.

به جای میوه می توان از آب میوه برای دانش آموزانی استفاده کرد که خوردن میوه برایشان سخت است. نوشیدنی های طبیعی و ارگانیک در عملکرد دانش آموزان نقش موثری دارد.

همچنین می توان از سبزیجات در تغذیه بهره گرفت. سبزیجاتی مانند هویج، سبزی خوردن به همراه نان و پنیر و عدسی از مواردی است که می توان برای یک تغدیه سالم از آن استفاده کرد.

تغذیه-مناسب-2

نوشیدن آب کافی

خوردن آب کافی در طول روز نکته دیگری است که باید به آن توجه شود. آب پاکیزه و تصفیه شده برای دانش آموزان بسیار مناسب است. همچنین همینطور که گفته شد، می توان از آب میوه طبیعی و بدون مواد افزودنی هم استفاده کرد.

ویتامین ب و فیبر

خوردن غذاهایی که دارای آهن و ویتامین ب هستند، در رژیم غذایی و تغذیه مناسب هستند. اسفناج، تخم مرغ و سویا از موادی است که سرشار از این ویتامین ها هستند. والدین بهتر است در وعده های غذایی مانند ناهار و شام از این مواد استفاده کنند.

فیبر کافی در رژیم غذایی نیز نکته دیگری است که بهتر است به آن توجه شود. میوه های قرمز همچون تمشک و بلوبری، انجیر، نارگیل، نخود فرنگی، بامیه، کلم بروکلی و شلغم از خوراکی های فیبردار هستند.

نکته آخر این است که دانش آموز باید از پرخوری زیاد پرهیز کند. هنگامی که کودک سیر است از خوردن غذای اضافی خودداری کند. همچنین در فاصله های منظم میان وعده خود را صرف کند تا به رژیم غذایی مناسب عادت کند.

حیاط مدرسه

ویژگی حیاط مدرسه استاندارد

معماری و طراحی محیط مدرسه از ویژگی هایی است که بسیار مهم می باشد. استفاده از تجهیزات استاندارد در محیط و داخل کلاس، باعث تاثیر مثبت و مطلوبی بر دانش آموزان خواهد شد.

یکی از مکان هایی که باید به آن توجه زیادی شود، حیاط مدرسه است. این مکان محل گذراندن زنگ تفریح دانش آموز، زنگ ورزش و محل سرگرمی کودکان است. از این رو باید محیط ایمن و استانداردی برایشان مهیا شود تا از بروز خطرات احتمال جلوگیری شود.

تجهیزات مورد استفاده در حیاط

هر حیاط از تجهیزات ابتدایی و مخصوص به خود برخوردار است. اما در هر مدرسه ای درخت، پرچم، تور والیبال و بسکتبال، پله و لوازم دیگری وجود دارد. این تجهیزات بایدبه طور استاندارد و در محل مناسبی قرار بگیرند. تیرهای استفاده شده باید دارای استحکام و ثبات کافی باشند و در جای خود محکم باشند. دیوار مدرسه نیز باید از استحکام کافی برخوردار باشد تا با تکیه و برخورد دانش آموز دچار ریزش نشود. در فصل سرما با بارش باران و برف ممکن است به بافت آن ها آسیب وارد شود. وجود حفاظ بر روی دیوار امری اختیاری است اما استفاده از آن باعث امنیت بیشتر کودکان خواهد شد.

زمین بازی مدرسه

سرویس بهداشتی یکی از مکان هایی است که در داخل حیاط مدرسه قرار می گیرد. این محل نیز باید از استانداردهای لازم و تعداد کافی برخوردار باشد. کف سرویس باید به گونه ای باشد تا از لیز خوردن و آسیب به افراد جلوگیری شود.

اگر در حیاط پله وجود دارد، باید به نرده و حفاظ مجهز شوند. زیرا هنگام عبور و مرور دانش آموز، ممکن است خطر سقوط را در پی داشته باشد. ارتفاع پله ها باید مناسب با مقطع تحصیلی باشد، تا در حین بالا رفتن باعث آزردگی افراد نشود.

بسیاری از مدارس ابتدایی به خصوص مدارس غیر انتفاعی، دارای وسایل بازی مانند الاکلنگ و سرسره در حیاط هستند. برای جلوگیری از بروز خطر در این مکان بهتر است افرادی کودکان را زیرنظر داشته باشند و از ایمنی وسایل اطمینان حاصل کنند. همچنین مدارس دارای استخر باید دارای غریق نجات و نرده در سرتاسر استخر باشند.

آبخوری مکان دیگری است که در گوشه ای از حیاط واقع شده است. شیرهای آبخوری باید به نسبت تعداد دانش آموزان کل مدرسه، وجود داشته باشد. تعداد تخمین زده شده برای هر ۴۵ نفر یک شیر آب است. ارتفاع شیر نباید بسیار بلند و کوتاه باشد تا دانش آموز به دردسر بیفتد. بهترین میزان ارتفاع بین ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی متر است. حوضچه آبخوری باید تمیز باشد و آب به راحتی داخل مجرا بریزد. برای این امر حوضچه باید شیب مناسبی داشته باشد و تا مجرای فاضلاب امتداد یابد. دیوار دورتادور این مکان باید قابل شستشو باشد. بهتر است از سرامیک و کاشی در این قسمت استفاده شود. نکته آخر در مورد این مکان، فاصله تا سرویس بهداشتی است. آبخوری باید با فاصله از دستشویی (حداقل ۱۵ سانتی متر دورتر) قرار گیرد.

کف حیاط مدارس اغلب با آسفالت پوشش داده شده است. در مکان بازی و ورزش کودکان می توان از فوم های نرم و یا چمن مصنوعی استفاده کرد تا میزان آسیب به کودکان کمتر شود. در فصول پاییز و زمستان باید کف حیاط عاری از برف و یخ زدگی باشد.

محیط مدرسه و تاثیر آن بر دانش آموز

محیط مدرسه و تاثیر آن بر دانش آموز

مدرسه خانه دوم دانش آموزان است؛ جمله ای مفهومی که بارها شنیده ایم. این جمله بیانگر تاثیر و نقش مهم مدرسه در آموزش کودکان است. در این فضا دانش آموز توسط معلمین آموزش داده شده و رشد خواهد کرد.

نحوه تربیت و پرورش امری مهم است؛ به همین جهت باید مدرسه ای استاندارد و مناسب برای کودکان انتخاب شود. کادر آموزشی یکی از نکاتی است که باید به آن توجه نمود. با آموزش درست و اصولی معلمان، موفقیت دانش آموز در همان پایه و سال های دیگر تضمین خواهد شد. معلمانی که در زمینه آموزش تجربه بیشتری دارند و از سواد علمی برخوردار باشند، دانش آموز را در جهت درست تری رشد خواهند داد. بهتر است قبل از ثبت نام فرزند در محیطی جدید، از کادر اداری و معلمان آن تحقیقات کاملی انجام دهید. از شیوه تدریس و کلاس های کمک آموزشی اطمینان حاصل کنید. این فضای آموزشی برای دانش آموز بار علمی و انگیزه بیشتری ایجاد خواهد کرد.

فضای کلاس درس

فضای محیط مدرسه نکته دیگری است که بر دانش آموز تاثیر زیادی دارد. در ابتدا باید به تعداد افراد در کلاس توجه کنید. محیط شلوغ باعث حواس پرتی و عدم تمرکز دانش آموز میشود. در نتیجه دانش آموز بازدهی خوبی نخواهد داشت و ممکن است دچار افت تحصیلی شود. همچنین مدرسه باید در محیط داخل شهری و نزدیک به وسایل نقلیه باشد تا رفت و آمد به راحتی صورت بگیرد. مسیرهای دور باعث کمبود خواب و تنش در فرزندان می شود؛ در نتیجه آن، عدم علاقه و تمایل به مدرسه رفتن در آن ها شکل می گیرد.

کلاس درس باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد و باعث خستگی و کسل شدن افراد نشود. استفاده از لوازم استاندارد همچون میز و نیمکت مناسب امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. لوازم کمک آموزشی نیز نقش مهمی در تعلیم کودکان دارند. استفاده از تجهیزاتی همچون مولاژ، لوازم کمک آموزشی علوم و ریاضی باعث درک بهتر مطالب خواهد شد. طراحی و رنگ آمیزی کلاس با رنگ های سرد و خنثی (مانند آبی، سبز،..) تاثیر بهتری بر روحیه دانش آموزان دارد. زیرا رنگ های گرم باعث تنش و کنترل هیجانی دانش آموزان می شود. فاصله نیمکت ها تا تخته، تخته های وایت برد و گرین برد استاندارد، ابعاد پنجره، حفاظ، وسایل گرمایشی استاندارد از نکاتی است که باید به آن ها توجه زیادی نمود. تجهیزات گرمایشی اگر معیوب و خراب باشند، باعث خسارات جبران ناپذیری برای دانش آموز و مدرسه خواهد شد. در سال های اخیر با عواقب این مورد زیاد  روبه رو شده ایم.

محیط مدرسه

راهرو مدارس نیز باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد. این قسمت باید دارای فضای کافی برای عبور دانش آموزان داشته باشد. در فصول سرد سال این مکان سرپوشیده، محلی برای استراحت و تفریح دانش آموزان خواهد شد. به همین دلیل باید به این مکان نیز توجه کافی شود. راهروها نباید دارای لوازم اضافی و خطرناک باشند. استفاده از لوازم تیز و برنده باعث خطر و ناامنی افراد می شود.

حیاط و زمین بازی مدرسه نیز باید استاندارد بوده و دارای تجهیزات کافی برای ورزش و سرگرمی باشد.

نقش-نیمکت

اهمیت و نقش نیمکت در مدارس

اهمیت و نقش نیمکت در مدارس چیست

میز و صندلی دانش آموز یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات مدارس است. اهمیت آن به این دلیل است که بیشترین وقت دآنش آموز بر روی آن سپری می شود. به همین دلیل استفاده از لوازم غیر استاندارد در مدرسه باعث خطرات و آسیب های جبران ناپذیر برای دانش آموزان خواهد شد. بهتر است هنگام خرید استاندارد لوازم را در اولویت قرار دهید تا از بروز مشکلات جسمی بر روی بدن دانش آموز جلوگیری به عمل آید. همچنین بهتر است نیمکت ها مناسب مقطع تحصیلی انتخاب شوند؛ زیرا نیمکت ها دارای اندازه و ابعاد ایده آل برای هر مقطع تحصیلی هستند. رعایت کردن شرایط استاندارد در مدارس به پیشرفت و رشد بچه ها کمک شایانی می کند. ارتقاء در رشد و سطح علمی دانش آموز، بر اعتماد به نفسشان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

تمام میز و صندلی های تولید شده شرکت آتیه ساز ایرانیان، دارای کف و پشتی خم دار با زاویه انحنا هستند و با حالت ارگونومی بدن مطابقت دارند. همین امر سبب خواهد شد تا استفاده طولانی مدت از آن برای دانش آموز خسته کننده نشود.

رنگ بندی نیمکت ها در بازار متنوع بوده و تاثیر زیادی بر دکوراسیون داخلی و فضای کلاس دارد. استفاده از رنگ های روشن علاوه بر زیبایی محیط، باعث شادابی، هوشیاری ذهنی و ایجاد روحیه در بچه ها می شود. علاوه بر رنگ محصول، کیفیت رنگ نیز مهم است. رنگ آمیزی هایی که به روش الکترواستاتیک پودری صورت می گیرد، ماندگاری بالاتری دارند و در برابر ضربات دچار رنگ پریدگی نمی شوند. همچنین این روش از زنگ زدگی بدنه جلوگیری خواهد کرد.

جنس و ظاهر نیمکت چگونه باید باشد

 

مورد دیگر که در انتخاب نیمکت باید در نظر داشت، کیفیت و مقاومت آن است. به دلیل استفاده طولانی مدت دانش آموز از این وسیله، استحکام و مقاومت شرط بسیار مهمی است. محصولات این شرکت از چوب MDF مرغوبی تولید شده اند و گزینه بسیار مناسبی برای خرید هستند.

نیمکت ها از رویه و پایه تشکیل شده اند. در بیشتر آن ها یک میله در جلو برای قرار گرفتن پاها قرار دارد. نیمکت هایی که دارای جایگاه کتاب و وسایل دانش آموز هستند، برای نظم دهی به کلاس و مفقود نشدن لوازم دانش آموز بسیار مناسب هستند. میز و صندلی لوله بیضی از تولیداتی است که میز و صندلی ها به هم متصل هستند. اتصال یکپارچه سبب نظم بیشتر کلاس می شود. میز و صندلی ۲ نفره محصولی است که تنها صندلی ها به هم اتصال دارند و به میز متصل نیستند.

در گذشته بیشتر نیمکت ها از جنس فلزی بوده است. اما به تدریج و با مرور زمان نیمکت های چوبی جای آن ها را پر کردند. میز و صندلی هایی که از جنس MDF هستند، علاوه بر مقاومت بالا، باعث زیبایی محیط می شوند.

این شرکت انواع میز و صندلی را با مدل های متنوع تولید می کند. جنس این محصولات از فلز، چوب و MDF است. شما می توانید مدل و جنس موردنظر خود را در تعداد دلخواه سفارش دهید.

مولاژ

مولاژ و کاربرد آن

مولاژ چیست و چه کاربردی دارد؟

مولاژ یا قالب ریزی به منظور آموزش و نمایش عضو خاصی از بدن جانداران و انسان ها به کار می رود. این وسیله در حیطه پزشکی و درمانی کاربرد دارد و برای تشریح آناتومی عضوی از بدن به کار می رود. توسط بعضی از این مدل ها می توان آسیب های وارده به بدن را شبیه سازی کرد.

این ابزارهای کمک آموزشی از جنس پلاستیک و یا PVC نشکن هستند. در گذشته از موم یا لاتکس برای ساخت آن ها استفاده می کردند. نمونه های مومی در اواخر قرن ۷ در شهر ناپل ساخته شدند. در اواخر قرن ۱۹ بیش از ۲۰۰۰ مدل توسط جورلس بارتا در بیمارستانی در پاریس ساخته شد. از آن زمان تاکنون این محصولات برای آموزش پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است.

رنگ آمیزی مدل ها بسیار مهم است و بهترین حالت آن زمانی است که مشابه با واقعیت رنگ آمیزی شود. کیفیت رنگ های به کار رفته بسیار مهم است و بهتر است از رنگ های بدون سرب و ثابت استفاده شود.

کاربرد و موارد استفاده

هر کدام از این قالب ها در رشته خاصی کاربرد دارند. اما اکثر آن ها در آزمایشگاه های مجهز و مراکز درمانی دیده می شوند. در دروس کالبد شناسی، رشته های پزشکی، مامایی، دندان پزشکی، گیاه شناسی و جانور شناسی این مدل ها برای آموزش به کار می روند.

بعضی از مدل ها همانند مولاژ قلب، در کلینیک های مرتبط مانند قلب و عروق مورد استفاده قرار می گیرند. مولاژ اسکلت انسان و مولاژ دندان شایع ترین مدل دیده شده در آزمایشگاه و مطب ها است. پزشکان با قرار دادن مدل ها در مطب خود می توانند بیماران را با آناتومی و صدمه وارد شده بر عضو مورد نظر بیشتر آشنا کنند. بعضی از مدل ها نیز برای نمایش سیستم های بدن مانند سیستم دستگاه عصبی، سیستم دستگاه گوارش، سیستم دستگاه گردش خون و … طراحی شده اند.

مدل ها اغلب به سه صورت تولید می شوند: ایستاده که بیشترین حالت مدل هاست و به صورت نیم تنه یا کامل است مدل رومیزی که قابل استفاده بر روی میز بوده و مدل دیواری که به راحتی بر روی دیوار توسط قلاب نصب می شود. مدل هایی که در اندازه های طبیعی تولید می شوند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد مولاژ

قطعات برخی از مولاژها قابل تفکیک است و با تفکیک تشریح عضو آسان تر می شود. این قطعات جدا شونده به شکل پین و یا مگنت بر جای خود قرار می گیرند. شرکت آتیه ساز ایرانیان پیشرو در تولید مولاژهای قابل تفکیک از نوع آهنربایی است.

بعضی از مدل ها وارداتی (از کشور چین) هستند و بعضی دیگر تولید داخلی می باشند. این محصول در داخل کارخانه با قالب های مخصوصی طی فرایند تزریق، پخت، فرز، پرداخت و نقاشی و رنگ آمیزی تولید می شوند.

پروژکتور در مدرسه

نقش پروژکتور در مدارس و دانشگاه ها

پروژکتور یکی از لوازم جانبی و از تجهیزات کمک آموزشی در مدارس و آموزشگاه ها است. در بعضی مدارس این وسیله جایگزین تخته های سیاه شده و معلمان با استفاده از تصویر و پاورپوینت نکات درسی را ارائه می دهند. با استفاده از این ابزار کار برای معلمان راحت تر و علاقه دانش آموزان به درس بیشتر شده است. برای تامین نیازهایتان هنگام خرید حتما به مدت زمان استفاده و نور اتاق یا سالن و میزان کیفیت دقت کنید. بعضی از پروژکتورها که نور زیادی دارند، در محیط های کوچک ممکن است باعث آسیب به چشم شوند. پیشنهاد ما به شما این است برای مدارس پروژکتورهای بالای ۴۰۰۰ لومن خریداری نکنید.

مزایای استفاده

 • صرفه جویی در زمان

یکی از ویژگی های استفاده از پروژکتورها، صرفه جویی بیشتر زمان معلم و دانش آموز است. زیرا مدت زمانی که صرف نوشتن بر روی تخته و نُت برداری دانش آموز می‌شد، کاهش پیدا کرده است. همچنین بسیاری از اساتید در پایان جلسات فایل های آموزشی را در اختیار دانش آموزان و دانشجویان می گذارند.

 

 • ارائه بهتر مطالب و راندمان بیشتر

از دیگر مزیت های استفاده از این وسیله کمک آموزشی، انتقال بهتر مطالب، درک و انگیزه بیشتر دانش آموزان است. استفاده از تصاویر و حتی ویدئو کمک شایانی به آموزش خواهد کرد و درک دانش آموز در فهم مسئله افزایش خواهد یافت.

 

 • صرفه جویی در کاغذ

لوازم الکترونیکی جایگزین کاغذ، گچ، تخته پاک‌کن و تجهیزات دیگر شده است. همین امر سبب صرفه جویی، کمک به کاهش قطع درختان و تولید انبوه خواهد شد. همچنین استفاده کمتر از گچ یا ماژیک سبب کاهش آلرژی و حساسیت خواهد شد.

لوازم موردنیاز

از تجهیزاتی که برای استفاده از پروژکتور نیاز است، کامپیوتر یا لپ تاپ، پرده نمایش و بلندگو برای پخش صدای ویدئو است. البته از تخته های وایت برد و یا پرده یکنواخت  می توانید به جای پرده نمایش استفاده کنید. اگر قرار است فقط تصویر ارائه دهید، نیازی به بلندگو نخواهید داشت.

فاصله بین ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش

پروژکتور
محل قرارگیری پروژکتور بسیار مهم است. هرچقدر که فاصله ویدئوپروژکتور از صفحه نمایش بیشتر باشد، تصاویر بزرگتر نشان داده خواهند شد. با استفاده از ماشین حساب یا محاسبه گر مخصوص می توانید بهترین مکان نصب را پیدا کنید. استفاده از این ابزار به جای تخته سبب می شود تا همه افراد سالن و کلاس به خوبی نوشته ها را ببینند. همچنین امکان زوم کردن بر روی صفحه وجود داشته و با چرخاندن حلقه دور لنز صورت می گیرد.

بزرگ کردن تصاویر برای جلب توجه بیشتر به یک نکته می تواند تاثیرگذارتر شود. انتخاب دستگاهی که رزولوشن بالایی دارد، ریزترین جزئیات را نیز نمایش می دهد.

لامپ دستگاه

لامپ های پروژکتور اصلی ترین قطعه دستگاه به شمار رفته و میزان تولید نور به آن ها ارتباط دارد. هرچه لامپ کیفیت بهتری داشته باشد، روشنایی تصویر هم بهتر خواهد بود.

مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند مدرسه ای است که زیر ساخت های لازم برای آموزش هوشمند با تکنولوژی های روز دنیا را فراهم کرده است و از انواع تجهیزات و روش های آموزش هوشمند برای آموزش دانش آموزان استفاده می کند. در این مدارس وجود اینترنت و کتاب خانه های آنلاین زمینه گسترده ای برای یادگیری دانش آموزان فراهم کرده است.

تخته هوشمند

ویژگی های مدارس هوشمند

 • مدیریت مدارس هوشمند متکی بر تکنولوژی و فناوری رایانه ای و اینترنت می باشد.
 • سیستم ارزیابی آموزش دانش آموزان به صورت هوشمند است.
 • دارای انواع تجهیزات هوشمند مثل تخته هوشمند، پروژکتور و… می باشد.
 • آموزش در این گونه مدارس به صورت تعاملی بین دانش آموزان و معلمان، با روش های الکترونیکی و محتوای معلم انجام می شود.
 • ارتباط با والدین هم به صورت یک نرم افزار و آنلاین انجام می شود.

انواع تجهیزات مدارس هوشمند

 • تخته هوشمند: این تخته ها جای تخته سیاه را گرفته و با نصب نرم افزار های مختلف، این تخته شامل امکاناتی مثل امکان نوشتن، ضبط صدا و تصویر و … می باشد.
 • زنگ هوشمند: این زنگ به صورت خودکار و اتوماتیک برای باخبر شدن از کلاس ها به کار می رود.
 • رایانه، لب تاپ و تبلت های هوشمند: این وسایل امکان نصب برنامه و نرم افزار های مختلف را برای بهبود آموزش دانش آموزان در کلاس های درس فراهم می کند.
 • دیتا ویدئو پروژکتور: این وسیله تصاویر موجود در رایانه را بر روی پرده یا تخته هوشمند نمایش می دهد.
 • میکروسکوپ دیحیتال: از این وسیله بیشتر در آزمایشگاه ها و کلاس های درس علوم و زیست شناسی استفاده می شود. این وسیله این امکان را فراهم می آورد تا به صورت همزمان تصاویر آموزشی که در حال انجام است بر روی تخته هوشمند نمایش داده شود.
 • کیت هوشمند: به حای برد هوشمند استفاده می شود چرا که قیمت مناسب تری داردـ
ویدئو پروژکتور

تجهیزات مدارس باید به نحو استاندارد طراحی و تولید شوند تا محیطی آرام و راحت برای دانش آموزان فراهم کنند و والدین با خیالی راحت فرزندان خود را به مدرسه بفرستند بدون اینکه دغدغه سلامتی فرزند خود را داشته باشند. خوشبختانه امروزه تجهیزات استاندارد در اکثر مدارس این سرزمین وجود دارد تا زمینه را برای تحصیل مناسب دانش آموزان فراهم کند.

12