تجهیزات مدارس

تجهیزات مدارس

تجهیزات مدارس

مدرسه به عنوان خانه دوم افراد، بخصوص دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی است. چون دانش آموزان ساعت های زیادی را در مدارس برای یادگیری می گذرانند، از این رو تجهیزات مدارس باید به گونه ای استاندارد طراحی و ساخته شوند. کتاب خانه های آموزشی، یکی از مکان های پر رفت و آمد در مدارس می باشد که دارای تجهیزات آموزشی خاص خود است. امروزه با هوشمند سازی مدارس، تجهیزات هوشمند سازی مدارس، جای خود را در مدارس ما پیدا کرده است. ما در این مقاله شما را با انواع تجهیزات مدرسه و کاربرد های تجهیزات مدرسه آشنا می کنیم.

تجهیزات مدارس باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند تا حتی الامکان به سلامت جسمی دانش آموزان لطمه ای نزند و سلامت دانش آموزان را تضمین کند. برای طراحی و ساخت تجهیزات استاندارد مدارس، کارشناسان و متخصصان این زمینه، با به کار گیری دانش فنی مطابق با استاندارد های روز دنیا، اقدام به ساخت انواع تجهیزات مدرسه به صورت استاندارد کرده اند که باعث راحتی بیشتر دانش آموزان در مدارس شده است.

تاثیر تجهیزات مدارس بر روی سلامت جسمی دانش آموزان

تحقیقات گسترده ای نشان داده اند که دانش آموزانی که از تجهیزات نامناسب با فرم بدن خود در مدرسه استفاده می کنند در دوران جوانی بیشتر به برخی از بیماری های اسکلتی و ستون فقرات مبتلا می شوند. البته این موضوع تمام تجهیزات مدارس ، دانشگاه ها و ادارات رسمی صدق می کند. اگر تجهیزات و وسایل مدرسه طراحی ارگونومیک خاص و مناسبی داشته باشد سلامت و شادابی دانش آموزان در مدارس را به دنبال خواهد داشت و امکان ابتلا به بیماری های اسکلتی و استخوانی را در جوانی کاهش می دهد.

انواع تجهیزات مدارس

  • نیمکت مدرسه: دانش آموزان بیشترین استفاده را در مدارس از نیمکت مدرسه دارند. پس جزو پر کار برد ترین وسیله در مدرسه می باشد، از این رو استفاده از نیمکت های استاندارد و مناسب برای دانش آموزان در تجهیز مدرسه ضروری است.
  • تجهیزات آموزشی و پژوهشی: برای یادگیری سریع تر و بهتر دانش آموزان، وسایلی همچون تخته سیاه، تخته هوشمند، تخته وایت برد، پروژکتور و… استفاده می شود که در روند یادگیری دانش آموزان نقش موثری دارد.
  • تجهیزات رفاهی و آسایشی دانش آموزان: تامین رفاه و راحتی دانش آموزان بوسیله تهیه فضاهای مناسب، سیستم تهویه مناسب، سیستم تهویه مطبوع و استاندارد، سیستم های گرمایشی و سرمایشی استاندارد برای ساعات و زمان های مختلف صورت می پذیرد.
  • تجهیزات ایمنی مدارس: این نوع تجهیزات شامل، جعبه کمک های اولیه، کپسول اطفاء حریق و… می باشد.
میز و صندلی 2 نفره

معیار های استاندارد در ساخت و انتخاب تجهیزات مدرسه

معیار های متعددی برای انتخاب تجهیزات مدارس وجود دارد از جمله این معیار ها، طول، عرض، ارتفاع میز و نیمکت، میزان راحتی برای دانش آموزان، استحکام فناوری پیشرفته، بهداشتی بودن، قابلیت حمل و نقل آسان با کمترین آسیب برای دانش آموزان است.

ابعاد مناسب برای طراحی نیمکت،  میز و صندلی برای دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی، متفاوت است و برای دوران تحصیلی دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم و نیز دانشگاه، طراحی های خاص و استاندارد برای میز صندلی و نیمکت انجام شده است که انتخاب استاندارد ترین این وسایل به سن، قد، و وزن دانش آموزان بستگی دارد.

 

اقدام اولیه در تجهیز مدرسه

خط کشی حیاط و محوطه های آموزشی در مدارس، مهمترین اقدام اولیه در تجهیز مدرسه است. طراحی های گوناگون در محوطه های آموزشی  و بر روی دیوار مدارس، باعث ایجاد لحظات شاد و سرگرم کننده اس برای دانش آموزان می شود. در مقاطع تحصیلی بالا مثل دبیرستان و متوسطه اول و دوم، محوطه حیاط به صورت میدان مسابقه ای برای والیبال، فوتبال، بسکتبال و یا هند بال خط کشی می شود تا دانش آموزان در زنگ های ورزش خود، بیشترین استفاده را از این محوطه آموزشی ببرند.

تجهیزات مدرسه

نیمکت مدرسه، مهمترین و پر کاربرد ترین تجهیزات مدرسه!

نیمکت مدرسه یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات مدارس  می باشد. امروزه با هوشمتد سازی مدارس برخی مدارس این نیمکت ها بیشتر در مقطع تحصیلی دبستان استفاده می شود. نیمکت های مدرسه در دو نوع چوبی و تمام فلزی و در ابعاد دو نفره و سه نفره طراحی و ساخته می شوند. یکی از ویژگی های مهم در طراحی و ساخت نیمکت های استاندارد، تنظیم فاصله نیمکت با زمین و میز آن است. چون هر دانش آموز ساعت های طولانی را در مدرسه بر روی این نیمکت ها می گذرانند. اگر این فاصله به طور استاندارد رعایت نشود باعث آسیب جدی به ستون فقرات و اسکلت این افراد در آینده ای نزدیک می شود. بعلاوه اگراز  نیمکت استاندارد و مناسب در تجهیز مدرسه استفاده شود شور و شوق دانش آموزان برای سر کلاس نشستن و یادگیری بیشتر می شود.

انواع صندلی

میز و صندلی آموزشی یکی از وسایل پر کاربرد در مدارس مخصوصا در مقاطع تحصیلی بالاتر و نیز دانشگاه می باشد. در خیلی از دبیرستان های کشور با حرکت به سمت هوشمند سازی مدارس و نوسازی مدارس، نیمکت های مدرسه هم جای خود را به میز و صندلی آموزشی دادند. میز و صندلی آموزشی از تجهیزات همیشگی تمامی دانشگاه های کشور می باشد. ویژگی مهم که باید در طراحی و ساخت این صندلی ها مورد توجه قرار بگیرد وزن صندلی است. وزن صندلی باید به گدنه ای باشد که به آسانی قابل حمل باشد.

صندلی های دسته دار انواع خاصی از صندلی می باشند که در سالن های امتحانی مورد استفاده قرار می گیرند از این رو به صندلی های امتحانی معروف می باشند. این نوع صندلی دارای یک دسته بعنوان تکیه گاه و قرار دادن ابزار و وسایل نوشتن می باشد.

تجهیزات کتاب خانه های آموزشی

تجهیزات مدارس

کتاب خانه های آموزشی مدارس یکی از مکان های مهم برای آموزش دانش آموزان است. این کتاب خانه ها دارای تجهیزات گوناگون برای آموزش بهتر دانش آموزان می باشد، از جمله این تجهیزات، قفسه کتاب خانه، میز کتاب خانه، جا روزنامه ای و… می باشد که در ادامه به معرفی هریک از این تجهیزات می پردازیم.

قفسه کتابخانه: یکی از مهمترین تجهیزات کتابخانه های آموزشی می باشد که در جنس های چوب وMDFطراحی و ساخته می شوند. این قفسه ها در ابعاد مختلف برای نگهداری کتاب های گوناگون طراحی شده اند. با وجود قفسه کتاب خانه، کتاب ها همیشه به صورت منظم در ردیف خود قرار دارند.

میز کتابخانه: از دیگر اجزای مهم کتابخانه، میز کتابخانه است که در انواع و اقسام گوناگون طراحی و ساخته شده اند. ابعاد این میز ها به صورت تک نفره یا چند نفره است. که در کتاب خانه های گوناگون، ابعاد میز کتابخانه  هم متفاوت است. این میز ها به جهت مطالعه افراد در کتاب خانه، در این مکان قرار داده می شوند. میز کتابخانه حداقل دارای یک طبقه برای قرار دادن کتاب و سایر ابزار می باشد.

جا روزنامه ای: قفسه کتاب خانه محلی برای نگهداری روزنامه و مجله ندارد، پس در کتاب خانه های آموزشی قسمتی به نام جا روزنامه ای برای نگهداری مطبوعات و مجلات وجود دارد. معمولا جنس این جا روزنامه ای ها از چوب می باشد و به صورت ایستاده در کتاب خانه قرار داده می شوند به این علت، به این جا روزنامه ای ها، استند جا روزنامه ای هم می گویند. از این جا روزنامه ای برای نگهداری بروشور های تبلیغاتی در ادارات هم استفاده می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پانزده =