تجهیزات مدارس

محیط مدرسه و تاثیر آن بر دانش آموز

محیط مدرسه و تاثیر آن بر دانش آموز

مدرسه خانه دوم دانش آموزان است؛ جمله ای مفهومی که بارها شنیده ایم. این جمله بیانگر تاثیر و نقش مهم مدرسه در آموزش کودکان است. در این فضا دانش آموز توسط معلمین آموزش داده شده و رشد خواهد کرد.

نحوه تربیت و پرورش امری مهم است؛ به همین جهت باید مدرسه ای استاندارد و مناسب برای کودکان انتخاب شود. کادر آموزشی یکی از نکاتی است که باید به آن توجه نمود. با آموزش درست و اصولی معلمان، موفقیت دانش آموز در همان پایه و سال های دیگر تضمین خواهد شد. معلمانی که در زمینه آموزش تجربه بیشتری دارند و از سواد علمی برخوردار باشند، دانش آموز را در جهت درست تری رشد خواهند داد. بهتر است قبل از ثبت نام فرزند در محیطی جدید، از کادر اداری و معلمان آن تحقیقات کاملی انجام دهید. از شیوه تدریس و کلاس های کمک آموزشی اطمینان حاصل کنید. این فضای آموزشی برای دانش آموز بار علمی و انگیزه بیشتری ایجاد خواهد کرد.

فضای کلاس درس

فضای محیط مدرسه نکته دیگری است که بر دانش آموز تاثیر زیادی دارد. در ابتدا باید به تعداد افراد در کلاس توجه کنید. محیط شلوغ باعث حواس پرتی و عدم تمرکز دانش آموز میشود. در نتیجه دانش آموز بازدهی خوبی نخواهد داشت و ممکن است دچار افت تحصیلی شود. همچنین مدرسه باید در محیط داخل شهری و نزدیک به وسایل نقلیه باشد تا رفت و آمد به راحتی صورت بگیرد. مسیرهای دور باعث کمبود خواب و تنش در فرزندان می شود؛ در نتیجه آن، عدم علاقه و تمایل به مدرسه رفتن در آن ها شکل می گیرد.

کلاس درس باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد و باعث خستگی و کسل شدن افراد نشود. استفاده از لوازم استاندارد همچون میز و نیمکت مناسب امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. لوازم کمک آموزشی نیز نقش مهمی در تعلیم کودکان دارند. استفاده از تجهیزاتی همچون مولاژ، لوازم کمک آموزشی علوم و ریاضی باعث درک بهتر مطالب خواهد شد. طراحی و رنگ آمیزی کلاس با رنگ های سرد و خنثی (مانند آبی، سبز،..) تاثیر بهتری بر روحیه دانش آموزان دارد. زیرا رنگ های گرم باعث تنش و کنترل هیجانی دانش آموزان می شود. فاصله نیمکت ها تا تخته، تخته های وایت برد و گرین برد استاندارد، ابعاد پنجره، حفاظ، وسایل گرمایشی استاندارد از نکاتی است که باید به آن ها توجه زیادی نمود. تجهیزات گرمایشی اگر معیوب و خراب باشند، باعث خسارات جبران ناپذیری برای دانش آموز و مدرسه خواهد شد. در سال های اخیر با عواقب این مورد زیاد  روبه رو شده ایم.

محیط مدرسه

راهرو مدارس نیز باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد. این قسمت باید دارای فضای کافی برای عبور دانش آموزان داشته باشد. در فصول سرد سال این مکان سرپوشیده، محلی برای استراحت و تفریح دانش آموزان خواهد شد. به همین دلیل باید به این مکان نیز توجه کافی شود. راهروها نباید دارای لوازم اضافی و خطرناک باشند. استفاده از لوازم تیز و برنده باعث خطر و ناامنی افراد می شود.

حیاط و زمین بازی مدرسه نیز باید استاندارد بوده و دارای تجهیزات کافی برای ورزش و سرگرمی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =