تجهیزات مدارس

ویژگی حیاط مدرسه استاندارد

حیاط مدرسه

معماری و طراحی محیط مدرسه از ویژگی هایی است که بسیار مهم می باشد. استفاده از تجهیزات استاندارد در محیط و داخل کلاس، باعث تاثیر مثبت و مطلوبی بر دانش آموزان خواهد شد.

یکی از مکان هایی که باید به آن توجه زیادی شود، حیاط مدرسه است. این مکان محل گذراندن زنگ تفریح دانش آموز، زنگ ورزش و محل سرگرمی کودکان است. از این رو باید محیط ایمن و استانداردی برایشان مهیا شود تا از بروز خطرات احتمال جلوگیری شود.

تجهیزات مورد استفاده در حیاط

هر حیاط از تجهیزات ابتدایی و مخصوص به خود برخوردار است. اما در هر مدرسه ای درخت، پرچم، تور والیبال و بسکتبال، پله و لوازم دیگری وجود دارد. این تجهیزات بایدبه طور استاندارد و در محل مناسبی قرار بگیرند. تیرهای استفاده شده باید دارای استحکام و ثبات کافی باشند و در جای خود محکم باشند. دیوار مدرسه نیز باید از استحکام کافی برخوردار باشد تا با تکیه و برخورد دانش آموز دچار ریزش نشود. در فصل سرما با بارش باران و برف ممکن است به بافت آن ها آسیب وارد شود. وجود حفاظ بر روی دیوار امری اختیاری است اما استفاده از آن باعث امنیت بیشتر کودکان خواهد شد.

زمین بازی مدرسه

سرویس بهداشتی یکی از مکان هایی است که در داخل حیاط مدرسه قرار می گیرد. این محل نیز باید از استانداردهای لازم و تعداد کافی برخوردار باشد. کف سرویس باید به گونه ای باشد تا از لیز خوردن و آسیب به افراد جلوگیری شود.

اگر در حیاط پله وجود دارد، باید به نرده و حفاظ مجهز شوند. زیرا هنگام عبور و مرور دانش آموز، ممکن است خطر سقوط را در پی داشته باشد. ارتفاع پله ها باید مناسب با مقطع تحصیلی باشد، تا در حین بالا رفتن باعث آزردگی افراد نشود.

بسیاری از مدارس ابتدایی به خصوص مدارس غیر انتفاعی، دارای وسایل بازی مانند الاکلنگ و سرسره در حیاط هستند. برای جلوگیری از بروز خطر در این مکان بهتر است افرادی کودکان را زیرنظر داشته باشند و از ایمنی وسایل اطمینان حاصل کنند. همچنین مدارس دارای استخر باید دارای غریق نجات و نرده در سرتاسر استخر باشند.

آبخوری مکان دیگری است که در گوشه ای از حیاط واقع شده است. شیرهای آبخوری باید به نسبت تعداد دانش آموزان کل مدرسه، وجود داشته باشد. تعداد تخمین زده شده برای هر ۴۵ نفر یک شیر آب است. ارتفاع شیر نباید بسیار بلند و کوتاه باشد تا دانش آموز به دردسر بیفتد. بهترین میزان ارتفاع بین ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی متر است. حوضچه آبخوری باید تمیز باشد و آب به راحتی داخل مجرا بریزد. برای این امر حوضچه باید شیب مناسبی داشته باشد و تا مجرای فاضلاب امتداد یابد. دیوار دورتادور این مکان باید قابل شستشو باشد. بهتر است از سرامیک و کاشی در این قسمت استفاده شود. نکته آخر در مورد این مکان، فاصله تا سرویس بهداشتی است. آبخوری باید با فاصله از دستشویی (حداقل ۱۵ سانتی متر دورتر) قرار گیرد.

کف حیاط مدارس اغلب با آسفالت پوشش داده شده است. در مکان بازی و ورزش کودکان می توان از فوم های نرم و یا چمن مصنوعی استفاده کرد تا میزان آسیب به کودکان کمتر شود. در فصول پاییز و زمستان باید کف حیاط عاری از برف و یخ زدگی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + دوازده =