نکات مربوط به مدارس

چگونه کیفیت آموزش آنلاین را افزایش دهیم؟

افزایش کیفیت آموزش آنلاین

حدود یک سال از شروع تدریس و آموزش به صورت مجازی و آنلاین می‌گذرد. گرچه این شیوه تدریس از همان ابتدا با نقدها و مشکلاتی همراه بود، اما به مرور زمان بسیاری از مدرسان و فراگیران با این روش آموزشی ارتباط خوبی برقرار کردند. شیوه آموزشی مجازی در کنار معایبی که دارد، از مزایای بی‌شماری نیز برخوردار است که در مقاله مزایای آموزش و یادگیری آنلاین به طور کلی به آن اشاره شده است. حال باید ببینیم چه راهکارهایی برای افزایش کیفیت آموزش آنلاین وجود دارد.

درک مطالب به طور عمیق

در روش آنلاین متاسفانه بسیاری از افراد تنها به روخوانی از کتاب روی می‌آورند و درک کاملی از مطالب بدست نمی‌آورند. برای خواندن یک مطلب و جایگیری در ذهن، باید فکر دچار پراکندگی نبوده و فرد تمام تمرکزش را بر روی مطلب بگذارد. گرچه این کار به نظر سخت می‌آید! اما یکی از راه‌حل‌های مهم برای بالا بردن کیفیت در این روش، همین تمرکز کافی بر روی مطالب است. پس بهتر  است در زمان مطالعه، مکانی آرام را انتخاب کنید و به دور از هر مشغله‌ای آموزش ببینید.

 

برنامه‌ریزی برای مطالعه

داشتن برنامه‌ریزی در هر کاری یکی از روش‌های موفقیت و رسیدن زودتر به هدف است. برنامه‌ریزی برای مطالعه نیز بسیار کارآمد بوده و دانش‌آموز و یا دانشجویان با مشخص کردن تایم استراحت و زمان مطالعه‌شان می‌توانند به خوبی مطالعه را مدیریت کنند. کافیست یک قلم و کاغذ بردارید و از زمان بیدار شدن تا زمان خوابتان را نوشته و هر ساعت را به یک کار اختصاص دهید.

 

هایلایت کردن مطالب مهم

یکی از روش‌هایی که در یادگیری نقش خوبی دارد، نشان کردن مطالبی از کتاب یا جزوه بوده که مهمتر از بقیه بخش‌ها است. برای این کار بهتر است با خط کشی و یا با ماژیک‌های هایلایت، بخش مهم را نشان کنید و در مواقع ضروری به آن مراجعه کنید. حتی می‌توانید فرمول‌ها و یا نکات را بر روی یک کاغذ بنویسید و برروی آینه و یا جایی در دید خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا مطلب در حافظه بلندمدتتان بنشیند.

کیفیت آموزش آنلاین

مکان ساکت و آرام برای مطالعه

قطعا انتخاب مکانی آرام برای مطالعه بسیار ضروری است. مهمتر از آن نیز زمانی است که باید در کلاس آنلاین شرکت کنید. با این کار قدم بزرگی در افزایش کیفیت آموزش برداشته‌اید.

 

مطالعه آرام و پیوسته

برقراری تعادل در زندگی و هر کاری بسیار مهم است؛ در مطالعه نیز باید این مورد را در نظر داشته باشید و از مطالعه یکسره پرهیز کنید. بهتر است با مطالعه هر بخش، مقداری استراحت کنید و یا به کارهای دیگرتان بپردازید. با مطالعه پیاپی، نه تنها درک مطالب برایتان سختتر خواهد شد، بلکه به مرور از آن دلزده و خسته خواهید شد.

 

نت‌برداری و یادداشت

در تدریس آنلاین اگر امکان ضبط فیلم وجود داشت، حتما این کار را بکنید. در غیر این صورت بهتر است در طول آموزش، نکات مهم را یادداشت برداری کنید. آموزش‌های آنلاین به دلیل سرعت بالاتر در شیوه آموزشی، ممکن است به درستی به فراگیران منتقل نشود. نت‌برداری کمک زیادی به این امر کرده و باعث خواهد شد تا دانش‌آموز یا دانشجو با مرور نکات تدریسی عملکرد بهتری داشته باشند.

 

نمایش چهره در آموزش آنلاین

متاسفانه در بسیاری از آموزش‌های مجازی بخصوص در ایران، افراد از نشان دادن خود خودداری می‌کنند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته افرادی که خود را در کلاس‌های آنلاین نشان می‌دهند، یادگیری بالاتری نسبت به بقیه دارند. پس بهتر است خودتان را برای رویارویی مجازی آماده کنید و در کلاس حضور یابید.

 

گفتگو و کار تیمی

پیشتر تشکیل گروه و کار گروهی در مدارس حضوری انجام می‌شده است. حال با تغییر روش آموزش و روی آوردن به تدریس آنلاین، بهتر است این مورد را به طور مجازی انجام دهید. با تشکیل گروه و پرسش و پاسخ برای حل مسائل، دانش‌آموز فعالیت بیشتری از خود نشان خواهد داد. در نتیجه کیفیت آموزش آنلاین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر از این روش در تدریس آنلاین استفاده نمی‌کنید، به مدرس خود پیشنهاد دهید.

افزایش کیفیت آموزش مجازی

تبادل نظرات در آموزش مجازی

اگر در هر بحث و گفتگویی تنها یک نفر گوینده و بقیه شنونده باشند، خیلی زود حوصله جمع سر خواهد رفت! در آموزش مجازی نیز این مورد صدق کرده و اگر تنها مدرس اقدام به صحبت کند، آن آموزش عملکرد مطلوبی نخواهد داشت. پس بهتر است در کلاس‌های آنلاین، مخاطبان نیز در بحث مشارکت کنند و به پیشرفت کلاس و آموزش کمک کنند.

 

یافتن بهترین روش تدریس

روش آموزش باید متناسب با مقطع تحصیلی انتخاب شود. بهتر است در مقاطع پایین، از شیوه‌های ساده استفاده شود و مقاطع بالاتر از روشی دیگر بهره جویند. اگر شما به عنوان مخاطب با شیوه تدریس مدرس خود مشکل دارید، بهتر است آن را به درستی بیان کنید تا ایرادات آموزش مجازی به مرور حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =