تجهیزات آزمایشگاهی

انواع آینه و کاربرد آن‌ها

آشنایی با انواع آینه

آینه یک وسیله‌ای است که برای نشان دادن تصویر یک شی یا انسان به کار برده می‌شود. این ابزارها علاوه بر نمایش تصویر، برای موارد دیگری قابل استفاده هستند. با استفاده از نور بازتاب شده از سطح آینه، تصویر داخل آن دیده می‌شود. هرچه سطح صافتر باشد، از پراکندگی نور بیشتر جلوگیری می‌شود. یکی از کاربردهای آینه در آزمایشگاه‌های مدارس و مراکز آموزشی می‌باشد که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با کاربرد آینه در مدرسه آشنا شویم.

 

فرق شیشه و آینه در نمایش تصویر

شاید این سوال خیلی از افراد باشد که فرق بین شیشه و آینه در چیست و چرا فقط تصاویر در آینه به خوبی مشاهده می‌شوند. نوری که به سطح شیشه تابیده می‌شود، از آن عبور می‌کند؛ دقیقا برعکس آینه. برای همین می‌توان با چسباندن یکی شی که نور را عبور نمی‌دهد، شیشه را تاحدی به آینه شبیه کرد. اگر به پشت آینه‌ها دقت کنید، خواهید دید که پشت این ابزارها از جیوه و یا نقره پوشیده شده است. این مواد باعث می‌شوند تا نور بازتاب نشده و به چشم ما برسد.

انواع آینه

آینه‌ها در انواع و اقسام گوناگونی تولید می‌شوند؛ اما همه‌ی آنها در مدارس و مراکز آموزشی قابل استفاده نیستند. آینه‌های تخت و کروی پرکاربردترین مدل آینه در مدارس هستند.

 

آینه تخت

قطعا همه با آینه تخت آشنایی دارند! این آینه همان نوع آینه‌ای است که در منازل و اماکن مختلف وجود دارد. تصاویر بازتاب شده از این نوع آینه، مستقیم و مجازی و برعکس هستند. یعنی وقتی مقابل آینه بایستید، تصویر خود را برعکس می‌بینید. (سمت راست جسم = سمت چپ تصویر آینه). آینه‌های تخت قیمت پایینتری نسبت به دیگر اقسام دارند و به صورت انبوهی تولید می‌شوند. آینه شیشه‌ای و فلزی از انواع این نوع آینه به شمار می‌روند. نوع شیشه‌ای، از جنس شیشه بوده و پشت آن با موادی پوشیده شده است. نوع فلزی آینه تخت در دندان پزشکی و مواردی این چنین کاربرد دارد.

آشنایی با آینه ها

آینه کروی: کاو (مقعر)

آینه کاو یا مقعر، آینه‌ای است که دارای فرو رفتگی باشد. این بخش صیقلی بوده و بخش بیرون (خارجی) آن نقره اندود است. آینه کروی برخلاف آینه تخت، سطح برآمده‌ای دارد و بخشی از سطح یک جسم کره شکل به حساب می‌آیند. کاربرد این آینه‌ها بیشتر در پروژکتورها و بعضی از چراغ‌های اتومبیل است. تصویر جسم در آینه مقعر بستگی به مقدار فاصله کانونی دارد. اگر جسم در فاصله کانونی باشد، تصویر بازتاب شده بزرگتر و مجازی خواهد بود. در غیر این صورت تصویر وارونه خواهد شد.

 

آینه کروی: کوژ (محدب)

آینه کوژ یا محدب، برعکس کاو می‌باشد؛ یعنی سطح خارجی آن بازتاب دهنده بوده و سطح داخل آن جیوه‌ای است. تصویر بازتاب شده از این نوع آینه‌ها، کوچکتر از اندازه طبیعی و مستقیم است. آینه کوژ در اتومبیل و سرپیچ‌ها کاربرد زیادی دارد؛ زیرا سطح وسیعی را نشان می‌دهند.

 

آینه در مدرسه

مقطع دبستان یکی از مقاطعی است که دانش آموز با انواع آینه آشنا خواهد شد. در این آموزش‌ها از آینه‌های تخت و کروی استفاده می‌شود. بهتر است با تهیه و خرید آینه، این آموزش به صورت عملی به دانش آموزان داده شود. شرکت آتیه ساز ایرانیان، انواع آینه آموزشی را با قیمتی مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. آینه محدب و مقعر این شرکت، دارای پایه و حامل بوده و قطری معادل ۷.۵ سانتی متر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =