نکات مربوط به مدارس

جادوی نوشتن

جادوی نوشتن اهداف

حتما تا به حال درباره جادوی نوشتن شنیده‌اید. بسیاری از بزرگان و افراد موفق، این کار را برای رسیدن به موفقیت و اهداف توصیه کرده‌اند. زمانی که شروع به نوشتن کنید، اهداف را واقعی‌تر خواهید دید و برای آن برنامه‌ریزی خواهید کرد. جادوی نوشتن حتی در دین اسلام توصیه شده و در قرآن و احادیث به آن اشاراتی شده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

چگونه بنویسیم؟

برای این کار باید حتما از فرایند نوشتن استفاده کنید نه تایپ کردن و چیز دیگری. چرا که با قلم گرفتن و پیاده کردن افکار بر روی کاغذ، ذهنتان بیشتر فعال خواهد شد. بعد از آن باید تمامی خواسته‌ها و اهداف و حتی برنامه‌ریزی‌هایی که لازم است را برروی کاغذ بیاورید. زمانی که از چیزی می‌نویسید، این حس و باور در شما پدید می‌آید که من یک فرد موفقی هستم و در راستای رسیدن به اهدافم گام برمیدارم. در نتیجه در همین زندگی روزمره به سمت خواسته‌ها و انتخاب‌هایی کشیده می‌شوید که در ذهنتان ایجاد شده است.

 

جادوی نوشتن از دید اسلام

احادیث زیادی در اسلام وجود دارد که به نوشتن اهداف تاکید کرده است. از جمله حدیثی از امام صادق (ع) که در کتاب بحار الانوار این طور ترجمه شده است: بنویسید؛ زیرا با نوشتن، حفظ نمی‌کنید.

این تاکید برای این بوده است که با نوشتن اهداف را به سمت خود جذب خواهیم کرد. در قرآن کریم نیز آیه‌ای معروف در همین باب وجود دارد و آن آیه‌ای از سوره قلم است. « نون والقلم وما یسطرون: قسم به قلم و آنچه با آن می‌نویسند.»

تاثیر نوشتن و رسیدن به اهداف

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که با نوشتن چقدر احتمال دارد تا اهداف محقق شوند. زمانی که در مسیر رسیدن به اهداف به صورت برنامه‌ریزی شده گام بردارید، احتمال رسیدن به اهداف بسیار زیاد خواهد شد. چرا که با این کار پس از مشخص شدن اولویت‌ها، فعالیت و اموری که باید در آن گام بردارید برایتان ملموس می‌شود. کافیست براساس اولویت‌ها در مسیر پیش روید و چالش‌ها و موانع را کنترل کنید و راه‌حلی برای آنها پیدا کنید. برای مثال ممکن است در این راه اعتماد به نفس کافی نداشته باشید و یا یکسری از عادات منفی شما را از حرکت بازدارد. برای همین باید این موانع را از سرراهتان بردارید تا مسیر رسیدن به موفقیت برایتان هموار شود. (برای آشنایی با اصول برنامه‌ریزی، به مقاله نقش برنامه‌ریزی در زندگی رجوع کنید.)

جادوی نوشتن اهداف

ایمان و باور به خود و هدف

ایمان و باور واقعی به هرچیزی باعث می‌شود تا آن خواسته شکل تحقق به خود گیرد. به همین دلیل باید در این راه هم به خودتان و تواناییهایتان باور داشته باشید و هم به خدا توکل کنید. ایمان به هدف و رسیدن به آن، باعث می‌شود تا تمام کائنات در این مسیر شما را یاری کنند. پس مطمئن باشید هیچ نیرو و عاملی در این دنیا نخواهد بود تا شما را از پیشرفت بازدارد. این نگرش خود شماست؛ و نکته مهمتر این که اگر به هدف خود دیر رسیدید نگران نشوید و امیدتان را از دست ندهید. همواره تلاشتان را برای رسیدن به خواسته‌هایتان داشته باشید و دلسرد نشوید.

 

رجوع روزانه به نوشته‌ها

نکته‌ای که درباره نوشتن هدف باید بدانید این است که هرروز به آنها رجوع کنید و در صورت لزوم آنها را آپدیت (به روز) کنید. مرور نوشته‌ها علاوه بر به‌روز شدن، باعث می‌شود تا ضمیر ناخودآگاه آنها را به خوبی تجسم کند. در نتیجه هرچه بهتر اهدافتان را تجسم کنید، سرعت رسیدن به آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

نوشتن کلمات انگیزشی

این کار شاید یک کار کلیشه‌ای به نظر بیاد! اما تاثیر خوبی در حال و هوایتان خواهد داشت. نکات و جملات انگیزشی از افراد بزرگ و موفق را در جایی یادداشت کنید و یا در معرض دیدتان قرار دهید تا هرروز آنها را ببینید. خواندن زندگی‌نامه بزرگان و افراد موفق هم یکی از کارهایی است که می‌توانید در برنامه روزانه‌تان بگنجانید.

 

به خودتان پاداش دهید و خودتان را تشویق کنید

بسیاری از مردم همیشه منتظر تشویق شدن از جانب دیگران هستند. اما اینکه خودتان برای خودتان ارزش قائل شوید و موفقیت‌های کوچیکتان را جشن بگیرید، کار بسیار ارزنده‌ای است. هرگاه در مسیرتان پیشروی کردید و قدم‌هایی هرچند کوچک برداشتید، خودتان را به یک شام و یا یک هدیه کوچک دعوت کنید. تشویق شدن و پاداش گرفتن، تاثیر مثبتی بر روحیه‌تان خواهد داشت و شما را برای رسیدن به هدف بعدی ترغیب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + دو =