نکات مربوط به مدارس

بالا بردن کیفیت مطالعه

افزایش-کیفیت-مطالعه

افزایش کیفیت مطالعه یکی از تکنیک‌های مهم در مطالعه بوده که موفقیت فرد را بالا می‌برد. قبولی در کنکور و دانشگاه، امتحانات مدرسه و یا حتی سخنرانی‌ در سمینارها نیاز به مطالعه باکیفیت و دقیقی دارد. این امر نیاز به پیروی از یکسری قوانین دارد که قصد داریم آنها را در این مقاله بیان کنیم. با استفاده از قوانین افزایش کیفیت و کمیت مطالعه شانس بیشتری در پیشبرد اهداف خواهید داشت.

 

کیفیت مطالعه و بازدهی بالا

کیفیت مطالعه و بازدهی باهم نسبت مستقیم دارند؛ هرچه فرد کیفیت مطالعه خود را افزایش دهد، قطعا بازدهی بیشتری خواهد دید. دانش آموزان و دانشجویان از جمله افرادی هستند که باید به این مسئله توجه بیشتری داشته باشند و بر کیفیت تمرکز بیشتری نسبت به کمیت داشته باشند.

 

افزایش ساعت مطالعه

یکی از قوانینی که برای بالا بردن کیفیت مطالعه و در نتیجه بازدهی بیشتر در آن وجود دارد، افزایش ساعات مطالعه است. بهتر است از زمانی که از خواب برمی‌خیزید تا زمانی که می‌خواهید به خواب بروید را برنامه‌ریزی کنید و ساعت‌های بیشتری برای مطالعه اختصاص دهید. (برای آشنایی با برنامه‌ریزی و نقش آن در زندگی به مقاله نقش برنامه‌ریزی در زندگی رجوع کنید.)

 

استفاده از ابزارهای کمک آموزشی

یکی از مواردی که در آموزش نقش مهمی دارد، استفاده از ابزارهای کمک آموزشی مختص همان درس  است. زمانی که از این تجهیزات برای آموزش استفاده شود، مسائل به صورت بهتری قابل درک شده و ماندگاری بالاتری در ذهن افراد خواهند داشت. هر فردی می‌تواند برحسب سن و مبحث مورد مطالعه خود از لوازم آموزشی استفاده کند. یکی از این لوازم فلش کارت‌های آموزشی است که امکان مطالعه را در هر شرایطی برای فرد ایجاد می‌کند.

افزایش کیفیت مطالعه

بهترین روش مطالعه خود را پیدا کنید

یکی از راههای دیگری که در راندمان مطالعه تاثیر دارد، نوع و روش مطالعه است. اولا حتما در اماکن خلوت و آرام شروع به مطالعه کنید. دوما به نوع نشستن خود توجه کنید و در حالت خوابیده مطالعه نکنید. این کار باعث می‌شود تا حس و حال خواندن از سرتان بپرد و یا مطالعه‌تان کیفیت و بازدهی نداشته باشد. بهتر است اگر شرایطش را داشتید ، از کتابخانه‌های نزدیک به محل سکونتتان برای مطالعه استفاده کنید.

 

تمرکز کافی بر روی مطالعه

زمانی که شروع به خواندن مطلبی می‌کنید، باید حواستان را تنها برروی آن بگذارید. چون انجام دادن چندین کار به طور همزمان باعث می‌شود تا تمرکز کافی بر روی هیچ کدام نداشته باشید و درنتیجه احتمال بروز خطا برایتان افزایش یابد. پس در زمان مطالعه نیز تمام تمرکزتان را برروی خواندن و یادگیری بگذارید.

 

تکنیک تندخوانی و تاثیر آن در مطالعه بهتر

تندخوانی یکی از تکنیک‌هایی است که به صورت سریع و روزنامه‌وار خواندن انجام می‌شود. برای اینکه کیفیت مطالعه افزایش یابد، می‌توانید در ابتدا از روش تندخوانی استفاده کنید. با این کار از محتوایی که قرار است بخوانید آگاه خواهید شد و درک بهتری هنگام مطالعه دقیق خواهید داشت. همچنین با تندخوانی قسمت‌های مهم را خواهید یافت و تمرکز بیشتری بر آن خواهید گذاشت.

 

آهسته و پیوسته مطالعه کنید

آهسته و پیوسته مطالعه کردن تاثیر بسیار خوبی در درک مطلب و کیفیت مطالعه دارد. برای این کار باید مطلب یا کتاب موردنظر خود را در چند پارت بخوانید. یعنی بهتر است به جای یک بار در روز خواندن و حجم بالای مطالب، آنها را در چند زمان از روز بخوانید. این کار باعث می‌شود تا مطالب به صورت بهتری برایتان جا بیفتد. در نتیجه کیفیت مطالعه برایتان بالا خواهد رفت.

 

یادداشت برداری و نقش آن در مطالعه

بارها در مورد نت برداری و نوشتن مطالب مهم خوانده‌اید. هایلایت کردن بخشی از متن کتاب باعث می‌شود تا مطلب بیشتر جلوی چشمتان قرار بگیرد. در نتیجه با خواندن مکرر یک متن، ماندگاری بیشتری در ذهنتان ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =